Metrobüste “Rahat” Yolculuk için 7 Temel Yöntem

METROB-1.JPG

“34A, 34Z… Hangisi gelecek acaba?”, “Ay… Bi’ tane boş 34 gelse n’olurdu?”, “Bi’ de bakmışsın kapı tam önümde açılmış…”, “Keşke 10 dk. erken çıkabilseydim, kalabalığa kaldım yine…” artık bunların hiçbiri sizin için dert olmayacak :). Sizin için hazırladığımız 7 temel ipucunu uygularsanız metrobüste çok daha rahat yolculuk edeceksiniz.

1) Kapının açılacağı yeri doğru tahmin edin: “Balık baştan kokar” misali durakta metrobüsü beklediğiniz yer yolculuğunuzun nasıl geçeceğini de belirliyor. Kapıların açılacağı yeri hiç değilse kabaca tahmin etmek rahat yolculuk için en önemli ipucu. Öncelikle durağa geldiğinizde son kalkan metrobüsün kapılarına bakın ve o hizada durmaya çalışın. Önünüzde çok insan varsa bir adım sağlarında ya da sollarında durmak da bir taktik olabilir çünkü metrobüsler her zaman tam olarak aynı noktada durmuyorlar :). Buradaki diğer kritik konu ise hangi model metrobüsün geleceği. Konumunuzu “sarı renkli” metrobüslere göre ayarladıysanız ve eğer gelen “gri renkli” metrobüs ise hemen 1 adım sola kayın çünkü griler daha uzun oldukları için kapılar daha solda açılacaktır. Hangi kapıda beklemek gerektiği ise bir diğer önemli nokta. Metrobüslerin boş kalktığı terminal durağında bekliyorsanız en arka kapıyı kendinize hedef seçin çünkü örneğin, gri metrobüslerde en arka kapıdan giren ilk 11 kişi kesinlikle oturabiliyor. (Diğer kapılardan binildiğinde böyle bir sayıya ulaşmak biraz zor) Ara duraklardan birinde bekliyorsanız da orta kapıları hedefleyin çünkü bindikten sonra boşluklara göre sağa ya da sola gitme şansınız olacaktır.

2) Çok kalabalıksa bir durak ters yöne gidin: İlk ipucunda belirttiğimiz şeyleri yapacak durumda değilseniz ya da durak çok kalabalıksa, durağın diğer tarafından ters yöne giden bir metrobüse binin ve bir durak sonra inin. Örneğin, Uzunçayır durağından binip karşıya geçecekseniz, Söğütlüçeşme yönüne giden metrobüse binip Fikirtepe’de inin. Böylece hem kalabalıktan önce metrobüse binme hem de boş bir koltuk bulma şansınız olur.

3) Boş metrobüs saatlerini öğrenin: Özellikle sabah saatlerinde metrobüslerin boş kalktığı terminal durakları dışında da belli duraklardan boş metrobüsler kalktığını unutmayın. Bu metrobüslerin saatini öğrenmek sizin için hayat kurtaran bir ipucu olabilir. Örneğin, hafta içi sabah saat tam 08.10’da bir metrobüs Söğütlüçeşme’den yolcu almadan boş hareket etmekte ve ilk yolcularını da Fikirtepe durağından almaktadır.

4) Körük bölgesinde durmaya çalışın: Artık metrobüse bindiniz. Şimdi de içeride yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Hangi model metrobüs olursa olsun unutmayın ki, tüm metrobüslerde en rahat durulan yer ortadaki körük kısmıdır. Hele sırtınızı körüğe yaslayacak bir boşluk bulduysanız, değmeyin keyfinize :). Yarı oturur vaziyette yolculuk etmek sandığınızdan çok daha konforludur. Ayrıca körük kısmı kapılara da görece yakın bir konum olduğu için inerken de rahat edersiniz. Son olarak hangi kapıdan binerseniz binin, bindikten sonra kapı bölgesinden ortalara doğru mutlaka ilerleyin. Günün hangi saati olursa olsun kapı ağzı bölgesi en sıkışık olan yerdir.

5) Kalabalık metrobüsten inip arkadan gelene binin: Tüm bunları yapmanıza rağmen metrobüsün içi halen çok kalabalıksa, gözünüz arka camda olsun. Arkadan gelen metrobüs daha boş görünüyorsa, öncelikle en arka kapıya doğru ilerleyin ve ilk durakta inip hemen arkadan gelen metrobüse binin. Körük bölgesine ulaşmayı sakın unutmayın tabi 🙂

6) Çantanızı sırtınızda değil kucağınızda taşıyın: Sırt çantanızı metrobüs içerisindeyken ters asmak (önünüze doğru) iki nedenle faydalıdır. Her şeyden önce çantanız gözünüzün önünde olacağı için yan kesicilik olaylarına karşı çok daha güvenli olursunuz. İkinci olaraksa, bu taşıma stili size yakın duran ayaktaki diğer kişilerle aranızda bir “konfor” mesafesi olmasını sağlar.

7) İnmek üzere olanların beden dilini iyi okuyun 🙂: Koltuğunda hareket etmeye başlayan, çantasını toparlamaya çalışan, kucağındaki poşetleri taşıma pozisyonuna getiren ya da montunu giymeye hazırlanan birilerini gördüğünüzde sevinin, çünkü inmek üzere olan birini herkesten önce fark ettiniz 🙂 Başkalarının hakkını çiğnemeden, hemen o bölgeye doğru ilerlemeye çalışın 🙂 Belki de yolculuğunuzun kalan kısmını oturarak tamamlayabilirsiniz.

İşin şakası bir yana, her şeyden önce birlikte yolculuk ettiğiniz diğer insanlara karşı olan saygınızı asla ama asla yitirmeyin. Yaşlı, engelli, hamile ya da çocuklu bayanlar varken koltuğunda uyuma numarası yapanlardan lütfen olmayın. En ufak bir şey de bile hemen kavga konumuna giren kişilerle de boşuna tartışmayın. Unutmayın ki, çok büyük bir ihtimalle o kişiyi hayatınız boyunca bir daha görmeyeceksiniz.

Son olarak “Lütfen, inenlere öncelik tanıyınız” 🙂.

Rahat yolculuklar dileriz…

Metrobüs yolculuğu ile ilgili komik bir video izlemek için tıklayın.

Arif Gökhan Rakıcı/Mayıs 2015

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s